Istorie Aprilie 26, 2014

Până în anul 1946, satul a fost filie a parohiei Cerneşti. Din anii 1948-1950 a funcţionat ca filie din nou, a parohiei Cerneşti până în anul 1999.

Biserica satului Iureşti a fost zidită pe moşia cu acelaşi anume, boierului Vasile Brăiescu, în anul 1829, fiind sfinţită la 14 ianuarie , având hramul „Sfinţii Trei Ierarhi". După moartea boierului, administratorul moşiei - Codrescu Constantin, a reparat parţial biserica. Din anul 1950 hramul biserici devine - „Sf. Dimitrie Izvorâtorul de Mir".

Biserica a trecut cu bine ambele războaie mondiale, dar a suferi şi anumite reparaţii în anii 1922, 1977-1980, 1984, 1995.

Nu se cunoaşte nici un preot care a slujit în această biserică cât timp au trăit boierul Brăiescu şi urmaşii săi. O bună perioadă de timp, până în 1922, în biserica „Sfinţii Trei Ierarhi" din Iureşti oficiau servicii divine ieromonahi din Mănăstirea Cozancea. Este menţionat pe la 1922 pr. Dumitru Pavel. Din acest an este menţionat ca prim preot al parohiei Grigore Pieptu. Alti preoti amintiţi: Pr. Andrei Iancu, Pr. Raileanu Dumitru , Pr. Bresug Ilie , si in prezent , paroh din 2005 Pr. Brasoveanu Sergiu.

In anul 2010 , se constriueste din mila Domnului , cu ajutorul domnului Berezoschi Valerica și grija Pr. paroh Brasoveanu Sergiu, capela cimitirului parohial , primind binecuvantarea IPS Teofan alaturi de sfantul antimis cu hramul Sfantul Gheorghe.

Citește alte articole despre: Iuresti biserica